Berlin - Vår närmaste världsstad!

Berlin - Vår närmaste världsstad!

Färden går till världsstaden Berlin där vi ser spår från det uppdelade Europa. Åren har gått sedan Tyskland enades och åter blev en nation.

Vi upplever en stad i ständig förvandling där den forna glansen är åter. Världsstaden Berlin bjuder på en skön mix av kultur, shopping och bra kvällsliv. Vi bor på centralt beläget hotell, bara några steg från shoppingen i gamla väst. Under resan finns möjlighet att följa med på stadsrundtur och kvällsutflykt. Självklart har vi någon av våra kunniga reseledare med på resan till Berlin!

Dag 1
Hemorten - Berlin
Avresa på morgonen från hemorten. Vi gör ett stopp för morgonfika på Björkängs Vägkrog utanför Varberg. Därefter fortsätter vi till färjan mellan Helsingborg – Helsingör (20 min) och genom Danmark till färjan mellan Gedser och Rostock (2 tim). Vi är framme i Berlin ca kl 19:30. Då kankse det passar med Berlins "nationalrätt" Currywurst! Ca 75 mil.
Under resan gör vi ett kort shoppingstopp på någon av gränshandlarna för inköp. Stoppet görs normalt på utresan.

  

Dag 2-3
Berlin - Tysklands stolta huvudstad

Två hela dagar i Berlin till eget förfogande! Vårt hotell ligger på bekvämt gångavstånd från KaDeWe det stora varuhuset i gamla Västberlin, runt varuhuset trängs alla andra butiker. Vi bor mitt i smeten alltså! Vill du så ordnar vi fina utflyker såsom stadsrundtur och en gemensam middag.

     

Dag 4
Berlin – Hemorten
Hemresa startar på morgonen. Vi kör samma vägar som på nerresan.  Åter i Göteborg ca 20:00 där anslutningsbussar väntar för fortsatt färd hemåt. Ca 75 mil.

Foto:
Berthold Helgesson
Pererik Nyberg
Resemakar´n

 

Skriv ut ikon

Från 4 590 kr / person

2026-11-26 - 2026-11-29

4 dagar

Denna resa avgår följande datum:

Tryck på datumet för att läsa mer om resan

 

I priset ingår:

  • Bussresa 
  • 3 nätter del i dubbelrum
  • 3 frukostbufféer
  • Färjeöverfarter
  • Vägavgifter
  • Stadsrundtur
  • Reseledarservice 
     


Enkelrumstillägg: 975 kr

Valuta: Euro

Tillägg

Bokad plats i bussen 100kr
Resebevis/Faktura via Brev 25kr

Påstigningsorter

Lidköping, Resecentrum hpl R/S 04:15
Vänersborg, Parallellgatan 14 04:30
Skara, Busstation 04:35
Trollhättan, Resecentrum Hpl 14-15 04:45
Vara, Järnvägsstation 04:55
Vårgårda, Järnvägsstation 05:15
Uddevalla, Museét Kampenhof 05:15
Ljungskile, Busstationen 05:35
Alingsås, Göteborgsvägen 7, Pendel - P 05:35
Stengungsund, Circle K Spekeröd 05:50
Kungälv, ST1 Eriksdal 06:00
Göteborg, Gustav Adolfs torg N Hamngatan 06:30
Kungsbacka, Hpl C Tingberget 06:50
Varberg, Björkäng Vägkrog 08:15
Falkenberg, Järnvägsstation Hpl T (Violinvägen) 08:30
Halmstad, Arenan huvudingång 08:55
Helsingborg, Öresundslinjen bussincheckning 09:40

Hotell

Park Inn by Radisson Berlin Alexanderplatz 2026-11-26



Hotellet ligger perfekt mitt på Alexanderplatz och med bara 10 minuters promenad till livliga Hackescher Markt och Museiön. På hotellet finns 3 restauranger och spa med gym och bastu.  
 

I samarbete med: Resemakar´n